Latest News:
*New 11.2 series Release:
2019-06-20: XigmaNAS 11.2.0.4.6766 - released!

*New 12.0 series Release:
2019-06-20: XigmaNAS 12.0.0.4.6766 - released!

We really need "Your" help on XigmaNAS https://translations.launchpad.net/xigmanas translations. Please help today!

Producing and hosting XigmaNAS costs money. Please consider donating for our project so that we can continue to offer you the best.
We need your support! eg: PAYPAL

Telepítés/ZFS

Hungarian community

Moderator: kkd

Forum rules
Set-Up GuideFAQsForum Rules
Post Reply
Pali79
Starter
Starter
Status: Offline

Telepítés/ZFS

Post by Pali79 » 11 Jul 2013 10:32

Üdv! Én is elkezdtem használni ezt a rendszert. OMV-t használtam eddig, de mindig volt valami baj vele, ezért váltottam. Viszont ezzel sem vagyok teljesen elégedett két dolog miatt. Az egyik, hogy nem ismeri az EXT4 partíciót, ezért kb 2T adatot kell átmozgatnom ami nem kis feladat nekem. A másik, hogy iszonyú hosszú a bootolás.

Lehet valamit tenni ezek ügyében?
Asrock A330ION, Intel Atom 1,6 Ghz, 4GB RAM, 4×Samsung 154UI 1,5TB, Kingmax 30GB SSD

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Re: Elindult a magyar fórum

Post by kkd » 11 Jul 2013 18:57

Szia
EXT4: mivel ez FreeBSD alapú, ezért annak fájlrendszereit (UFS, ZFS) ismeri hibátlanul (tud rá írni hibátlanul). Az egyéb fájlrendszereket (ext, ntfs, fat...) nem merik bevállalni felelősséggel, ezért azokból jó ha van csakolvasható változat. Szóval igen, mozgatni kell, amit nem bánj, mert a ZFS a legjobb fájlrendszer (pl. snapshot kezelés) ;)
BOOT: ez sem a NAS "hibája" szerintem, hanem valami nem tetszik a FreeBSD-nek a gépeden (legalábbis nekem ez a sejtésem). Ami persze nem vigasz, mert ettől még nem lesz gyors. Próbálkozz a BIOS-ban kikapcsolni/átállítani dolgokat, ami nem kell és pont azt nem ismeri fel gyorsan, hátha... Nekem is van olyan intel szerver amin kb. 20 mp a boot, van másik intel szerver, amin kb. 20 perc. Nem is próbáltam javítani rajta, mert ha már egyszer sikerült egy nas-t beállítani, akkor évekig úgysincs boot. De megnézem, ha sikerül azon találnom valamit, megírom.
XigmaNAS x64-embedded | INTEL Intel(R) Core(TM) i3-2100 CPU @ 3.10GHz | 9216MiB RAM | X x YTB WD Red ZFS mirror compressed

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 12 Jul 2013 09:00

Szia!
Akkor ha jól értem ha használatba veszem a lemezeket ZFS-re kell formázni.
A boot dolog nem annyira zavar csak nagyon fura az OMV után ami 40 másodpesc alatt kész volt. Van egy sata bővítő a gépben, lehet, hogy azzal van baja. Elképzelhető, hogy kiveszem, úgy sincs szükség rá már.
Asrock A330ION, Intel Atom 1,6 Ghz, 4GB RAM, 4×Samsung 154UI 1,5TB, Kingmax 30GB SSD

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 12 Jul 2013 09:04

erősen tanácsos.
ajánlás 1 GB memória 1TB-hoz ZFS esetén, ha nincs annyi inkább UFS célszerű. ZFS nagyon jó, de kell neki erőforrás.
XigmaNAS x64-embedded | INTEL Intel(R) Core(TM) i3-2100 CPU @ 3.10GHz | 9216MiB RAM | X x YTB WD Red ZFS mirror compressed

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 12 Jul 2013 10:22

Kitöltömmen nagyjából az aláírásom, ott látszik milyen a NAS. Utána olvasok ennek a ZFS-nek...

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 12 Jul 2013 11:07

fogadd óvatosan, de szerintem jól belenyúltál. Asrock-kal nekem csak bajom volt (instabil volt ami nekem volt, verzióra már nem emlékszem, de több éve volt már az igaz), atom-t nemrég támogatja a FreeBSD (remélem jól), Samsung hdd-vel nekem szintén rossz tapasztalataim voltak (rövid életidő, smart hibák, bár az is több éve volt már az is). De persze kinek mi vált be, nekem alaplapból intel (de tuti intel csipszetes), hdd western digital (red esetleg green széria). Remélem neked jobb tapasztalataid vannak, az itt fórumozók is sokan használnak asrock-ot.
SSD-t én kivenném és másik gépben használnám, nas-nál nem veszed hasznát (usb pendrive boot miatt rendszernek nem kell, adattároláshoz kicsi).
Arra figyelj, hogy ne raid5-öt és társait válaszd, hanem raid0 ill raid1-et. Sokan panaszkodnak a fórumon, hogy ha behal valami, baromi nehéz és lassú a paritásos dolgokat visszavarázsolni.

ZFS-ről néhány szó magyarul: http://www.freebsd.org/doc/hu/books/han ... s-zfs.html

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 12 Jul 2013 11:49

kkd wrote: Samsung hdd-vel nekem szintén rossz tapasztalataim voltak (rövid életidő, smart hibák, bár az is több éve volt már az is). De persze kinek mi vált be, nekem alaplapból intel (de tuti intel csipszetes), hdd western digital (red esetleg green széria).
Nekem a samsunggal nem volt bajom eddig. Anno egy Dlink DNS-313-mal kezdtem abban is ilyen volt 2 évig ment hibátlanul csak hamar kinőttem az 1 lemezes rendszert, a 4 lemezes gyári meg megfizethetettlen nekem. Bár ha éber lettem volna meg lehetett volna venni 40-50 között a HP proliant valamelyik verzióját, állítólag azok nagyon jók.
kkd wrote: SSD-t én kivenném és másik gépben használnám, nas-nál nem veszed hasznát...
Nem tudok mit kezdeni vele, laptopot használok. Az OMV miatt vettem azt is, mert az folyton írja a naplókat a rendszer drive-ra és ettől a pendrive meghal hamar.
kkd wrote:Asrock-kal nekem csak bajom volt (instabil volt ami nekem volt,...
Amikor nálam kezdődtek a gondok és is gondoltam az alaplapra mint hibaforrásra. Hát majd meglátom, hogy muzsikál a Nas4free-vel, aztán lehet cserélek valamit csak az a bajom, hogy itx lapot tudok csak használni abból nem olyan nagy a választék, illetve minél olcsóbban kéne megúsznom a cserét.

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 14 Jul 2013 13:37

Szia! Szeretnék egy kis segítséget kérni a ZFS beállításához. Rengeteg a paraméter, nem igazán értem és nem szeretném elrontani.

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 14 Jul 2013 13:42

ok. mit szeretnél? mid van?

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 14 Jul 2013 14:21

Jelenleg egy USB pendrive-ről megy a rendszer és 2 db vinyót raktam bele, így szeretném használni. Fontos, hogy samba-n meg lehessen osztani a két meghajtót. A lemezek>kezelés menüben importáltam a lemezeket és ezután a formázás menüben formáztam mindkettőt ZFS-re. Na itt akadtam el, nem tudom, hogyan tovább, mert a ZFS menüben nagyon sok a paraméter amiket nem értek, azokat nem mertem piszkálni, csatlakoztatni meg nem engedi, azt a hibát adja, hogy nem megfelelő a kiválasztott fájlrendszer. Ami nem is csoda, hisz a listába nincs ZFS (gondolom én...).

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 14 Jul 2013 18:50

azt nem írtad, hogy a 2 vinyót raid1-be (tükör) szeretnéd? bár én nem ezt veszem ki a leírásodból, de tanácsos. így ha az egyik behal, megmarad az adatot.
lehet a 2 vinyot raid0-ba is, így összefűzöd, azaz egy nagy lesz a 2, de ha az egyik behal, elszállt az egész, ezért ezt nem tanácsolom.
ha sima adatok lesznek rajta, célszerű tömöríteni, ha videók képek, felesleges.
esetleg lehet az egyiken doksik, a másikon média (film, videó, kép)

lemezkezelés/ZFS menüt kell mindenképpen végigkattintgatnod, holnap leírom ha megírod legyen-e raid.
utána szolgáltatások cifs/smb -t kell beállítani.
de a fentieket jó lenne tudni.

a megosztásnál valószínű nem pipáltad be ZFS ACL-t gondolom, akkor szokta nem látni a windows (a hiba a mit a végén írtál).

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 14 Jul 2013 21:26

Azt már megtanultam, hogy az adatvesztés szempontjából a raid-nál jobban véd a külső diskre készített backup. Úgyhogy én ennél maradok, legalábbis egyenlőre. A két disket teljesen külön szeretném használni, az egyiken filmek, a másikon minden más és a torrent is azt használná.

Még valami: a CPU hőmérséklet kijelzése kb 20 fokkal kevesebbet mutat a bios által jelzett értéktől, ez mitől lehet?

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 15 Jul 2013 10:13

1. lemezek/formázás zfs-re
2. lemezek/zfs
2.1 pool/virtuális (Advanced Format 4k legyen bepipálva)
2.2 pool/kezelés
2.3 dataset/adattár
kis kitérő: hogy windows alatt is legyen öröklődés, le kell futtatni egy parancsot. haladó/parancs: zfs set aclinherit=passthrough [datasetneve]
- tömörítés be (ha van értelme: doc, stb...)
- Debup ki
- sync: standard
- hozzáférési idő: ki
- becsatolható: igen
- csak olvasható: nem
- részletes: igen
- pill. láthatóság (nem)
- nobody, nogroup , mindehol pipa
3. Szolgáltatások / cifs/smb
3.1 nekem ads van, gondolom neked anonym kell
- SMB2
- gépnév
- csoport
- összes if
- leírás
- nálam cp852 (Latin2)
- utf-8
- napló min
- lmb: nem
- idő igen
- ...
- dos karakter
- sendfile: nem
- EA: nem
- Nagy olvasás/írás engedélyezése: igen
- DOS attribútumok tárolásának engedélyezése: igen
- üres jelszó: nálam nem
- aio: nem (próbáld ki ha nem esetén nagyon lassú igennel)
3.2 Megosztások (én itt azt a trükköt csináltam, hogy létrehoztam egy nem böngészhetőt, majd windows alatt rátallóztam, létrehoztam aegy mappát, azon beállítottam a jogokat, majd azt is megosztottam, majd azt használtam élesben. megosztott mappán én nem tudtam jogot változtatni, így trükköztem ki)
- név
- megj
- útvonal: /mnt/x/y
- csak olvasható nem
- böngészhető nem, 2. esetben igen
- vendég: igen
- örökölt: igen
- lomtár: nálam nem, ha jól tudom cron job kell az ürítéséhez
- pont fájlok elrejtése: igen
- árnyék: nálam igen (szerintem neked nem kell)
- ACL: igen, fontos!

ami még hasznos:
rendszer / általános email
lemezek / kezelés: smart
lemezek / zfs / pillanatkép (itt a rekurzívat nem pipáld be, mert akkor nem törli magától)
állapot email jelentés (én saját riportot használok, ha érdekel írj)
szolgáltatások / ups (ha van persze)

hirtelen ennyi ;)

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 16 Jul 2013 10:23

Szia! Nagyon köszönöm a részletes leírást! Sikerült belőnöm mindent, elindult a torrent is. Kérdéseim:
- lemezek / kezelés: smart - itt csak az általános részt használod vagy valami öntesztet is? (nem is igazán értem, mi mire való, nem vagyok képben a smart-tal kapcsolatban.)
- lemezek / zfs / pillanatkép - ez mire is jó tulajdonképpen?
- állapot email jelentés (én saját riportot használok, ha érdekel írj) - érdekelne, teszt email már működik
- szolgáltatások / ups - ez is fog érdekelni, van ups, inform márkájú ha jól tudom, com portos, eddig sose működött a kommunikáció, kíváncsi leszek, hogy most működik-e, igaz akksit is kell cserélni benne, nem tudom érdemes-e vagy inkább vegyek akár használtan egy apc-t vagy hasonlót ami tuti működik. Mit javasolsz?

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 16 Jul 2013 11:45

SMART: nagyon jó, arra való hogy a vinyód különböző adatiból (hőmérséklet, felpörgési idő, tévesztések száma stb.) kiszámolja mennyi ideje van hátra a vinyódnak. Szabvány szerint a hiba jelzése után 24 óráig még működik, azaz tuti le tudod kapni az adatokat róla (persze erre nincs garancia, de nekem volt már ami jelzett, majd 3 nap múlva behalt).
Én használok öntesztet. Minden nap lefut (Short test=rövid ellenőrzés, szerintem elég, ez is több perc) minden vinyóra.
Email kapok minden nap (riport része).

PILLANATKÉP: fájlok módosítása esetén a korábbi változatot menti, és vissza tudod állítani (árnyékmásolat). Nálunk a munkahelyen minden nap készül pillkép, 1 hétig tároljuk. Így ha valaki véletlenül ráment, vissza lehet szedni.

UPS: APC van nekem több is, nem árt ha van (persze ha jó benne az aksi).

RIPORT: https://github.com/fritz-hh/scripts_NAS4Free/tags
ezt töltöttem le, majd kiegészítettem a sajátommal:
létrehoztam egy fájl a Windows-os megosztáson, így könnyen tudom szerkeszteni ha kell windows alól:

Code: Select all

#!/bin/sh
############################################################################
# Script aimed at generating a extract of all log files
#
# Author: fritz from NAS4Free forum
#
#############################################################################

# Initialization of the script name
readonly SCRIPT_NAME=`basename $0` 		# The name of this file

# set script path as working directory
cd "`dirname $0`"

# Import required scripts
. "config.sh"
. "common/commonLogFcts.sh"

# Initialization of the constants
readonly DURATION=604800			# The entries from the last week (duration in sec)
readonly LOG_FILES="$CFG_LOG_FOLDER/*.log"	# The log files to be considered

time_limit=`$BIN_DATE -j -v-"$DURATION"S`
echo "$time_limit"
echo ""
echo "S.M.A.R.T. errors if any:" 
echo "----------------------------"
smartctl -q errorsonly -H -l selftest -l error /dev/ada0
smartctl -q errorsonly -H -l selftest -l error /dev/ada1
smartctl -q errorsonly -H -l selftest -l error /dev/ada2
smartctl -q errorsonly -H -l selftest -l error /dev/ada3
smartctl -q errorsonly -H -l selftest -l error /dev/ada4
smartctl -q errorsonly -H -l selftest -l error /dev/ada5
echo "ZFS Storage Pool Status:" 
zpool status -x
echo "ZFS Storage Pool List:" 
zpool list
echo "ZFS Snapshot List:" 
zfs list -t snapshot
echo "Memory usage:" 
top -m io | grep "Mem"
# Computing a summary of the errors / warnings that are recorded in all log files
echo "Log summary:"
printf '%7s %7s %s\n' "WARNING" "ERROR" "log file (\"---\" means: no new log message available)"
for f in $LOG_FILES; do
	if [ -f "$f" ]; then
		# check if the log does not contain any new entry
		get_log_entries "$f" "$DURATION" >/dev/null
		if [ $? -eq "2" ]; then
			printf '%7s %7s %s\n' "---" "---" "$f"
		else
			# if the log contains any new entry
			num_warn=`get_log_entries "$f" "$DURATION" | grep -c "$LOG_WARNING"`
			num_err=`get_log_entries "$f" "$DURATION" | grep -c "$LOG_ERROR"`

printf '%7d %7d %s\n' "$num_warn" "$num_err" "$f"
		fi
	fi
done
#echo "----------------------------"
#
#echo ""
#echo ""
## Appending the extract of the logs
#echo "Showing log entries appended after: $time_limit" 
#for f in $LOG_FILES; do
#	# Only consider files, not folders
#	if [ -f "$f" ]; then
#		echo ""
#		echo "$f"
#		echo "----------------------------"
#		get_log_entries "$f" "$DURATION"
#	fi
#done
majd ezt a fájl adom meg az Állapot/email jelentés/Egyéni script alatt.

Remélem mindenre válaszoltam :roll:

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 18 Jul 2013 21:18

kkd wrote:UPS: APC van nekem több is, nem árt ha van (persze ha jó benne az aksi).
Szia! Megpróbáltam belőni az UPS-t, de mindig azt írja, hogy "Hiba: A változtatásokat nem lehet alkalmazni (hibakód: 1)." Ez miért lehet? Nem tudom mit csinálok rosszul...

Az email riportra még visszatérünk, mert nem egészen világos csak most nincs energiám foglalkozni vele.

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 18 Jul 2013 21:26

:x nem tudom mi a baja, de egy újraindítás általában megoldja.

amulet
NewUser
NewUser

Post by amulet » 24 Jul 2013 23:15

kkd wrote:1. lemezek/formázás zfs-re
2. lemezek/zfs
2.1 pool/virtuális (Advanced Format 4k legyen bepipálva)
2.2 pool/kezelés
2.3 dataset/adattár
kis kitérő: hogy windows alatt is legyen öröklődés, le kell futtatni egy parancsot. haladó/parancs: zfs set aclinherit=passthrough [datasetneve]
- tömörítés be (ha van értelme: doc, stb...)
- Debup ki
- sync: standard
- hozzáférési idő: ki
- becsatolható: igen
- csak olvasható: nem
- részletes: igen
- pill. láthatóság (nem)
- nobody, nogroup , mindehol pipa
3. Szolgáltatások / cifs/smb
3.1 nekem ads van, gondolom neked anonym kell
- SMB2
- gépnév
- csoport
- összes if
- leírás
- nálam cp852 (Latin2)
- utf-8
- napló min
- lmb: nem
- idő igen
- ...
- dos karakter
- sendfile: nem
- EA: nem
- Nagy olvasás/írás engedélyezése: igen
- DOS attribútumok tárolásának engedélyezése: igen
- üres jelszó: nálam nem
- aio: nem (próbáld ki ha nem esetén nagyon lassú igennel)
3.2 Megosztások (én itt azt a trükköt csináltam, hogy létrehoztam egy nem böngészhetőt, majd windows alatt rátallóztam, létrehoztam aegy mappát, azon beállítottam a jogokat, majd azt is megosztottam, majd azt használtam élesben. megosztott mappán én nem tudtam jogot változtatni, így trükköztem ki)
- név
- megj
- útvonal: /mnt/x/y
- csak olvasható nem
- böngészhető nem, 2. esetben igen
- vendég: igen
- örökölt: igen
- lomtár: nálam nem, ha jól tudom cron job kell az ürítéséhez
- pont fájlok elrejtése: igen
- árnyék: nálam igen (szerintem neked nem kell)
- ACL: igen, fontos!

ami még hasznos:
rendszer / általános email
lemezek / kezelés: smart
lemezek / zfs / pillanatkép (itt a rekurzívat nem pipáld be, mert akkor nem törli magától)
állapot email jelentés (én saját riportot használok, ha érdekel írj)
szolgáltatások / ups (ha van persze)

hirtelen ennyi ;)
Hali, új vagyok és elakadtam, azaz tanácstalan vagyok.
Nekem 1 HDD-vel fog működni az eszköz külső winyóval.
Nekem is ZFS file rendszer lenne jó, ugyan így csináljam meg, vagy máshogy kell csatolni 1 HDD-t?
Ja és milyen File rendszert ajánlasz? (a hdd csak nasban lesz, Windows-os gép, média lejátszó és iphone fogja elérni)
Légyszi segítsetek.

Köszi

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 25 Jul 2013 05:40

szia
1 hdd-re lett a fenti írva, windows kliensekhez. szóval használd.

amulet
NewUser
NewUser

Post by amulet » 25 Jul 2013 09:46

kkd wrote:szia
Köszönöm.
Valamiért ódzkodom a ZFS és hasonló file rendszertől.
Ugyanis, ha valami történik a nas rendszerrel akkor a hdd adataihoz nem férek hozzá win alól, hiába csatlakoztatom a pc-re USB-vel.
Van valamilyen megoldás arra, hogy nas probléma esetén a hdd tartalmát kinyerjük?
Egy Új Nas-ba betett winyó esetén az adatok megmaradnak, vagy törlődnek?

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 25 Jul 2013 10:37

amulet wrote:Valamiért ódzkodom a ZFS és hasonló file rendszertől.
Ugyanis, ha valami történik a nas rendszerrel akkor a hdd adataihoz nem férek hozzá win alól, hiába csatlakoztatom a pc-re USB-vel.
Van valamilyen megoldás arra, hogy nas probléma esetén a hdd tartalmát kinyerjük?
Ha újra particionálsz egy vinyót, esetleg egy másik fájlrendszerre, nyílván az adatok elvesznek. Állítólag van a ZFS-nek win drivere is, de én nem próbáltam. Egyébként van megoldás: win helyett BSD-t kell használni és akkor nincs ilyen gond. :lol:

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 25 Jul 2013 11:41

amulet wrote: Valamiért ódzkodom a ZFS és hasonló file rendszertől.
ZFS:
A ZFS-nek sok előnye van (lásd feljebb). pl. új gépbe ha berakod, akkor nem számít a sorrend, mert a vinyón tárolja (raid esetén). Ritkán sérül, de ha igen, akkor nehéz a kevés dokumentáció meg javítóprogi miatt visszahozni, az igaz.
Hátránya valóban az, hogy BSD kell hozzá, vagy egyéb ami tud írni rá, vagy legalább olvasni.

NAS:
Azt gondold át, kell-e neked NAS egyáltalán. Ha csak windows-os megosztást akarsz, használhatsz rá másik windows-t is. De sok kliens esetén windows server kell, ami nem olcsó, a NAS meg ingyen van.
NAS előnye akkor jön ki, ha több mindenre használod. pl. windows, mac, linux (azaz vegyes környezetben) dolgozol, vagy torrent + megosztás (több mindenre használod).
a NAS elsősorban "olcsó" megoldás, azaz régi eszközöket is kis erőforrással lekezel.

Ha van már windows ami másra nem kell, akkor otthoni "sima" használatra tökéletes az is, főleg ha a többi gép is mind windows, és csak megosztásra kell.

NAS4Free helyett lehet Ubuntu is, de azt nehezebb konfigolni, és ugyanaz a helyzet, csak nem ZFS hanem EXT4 van helyette.

amulet
NewUser
NewUser

Post by amulet » 25 Jul 2013 22:09

kkd wrote:
amulet wrote: Valamiért ódzkodom a ZFS és hasonló file rendszertől.
ZFS:
A ZFS-nek sok előnye van (lásd feljebb). pl. új gépbe ha berakod, akkor nem számít a sorrend, mert a vinyón tárolja (raid esetén). Ritkán sérül, de ha igen, akkor nehéz a kevés dokumentáció meg javítóprogi miatt visszahozni, az igaz.
Hátránya valóban az, hogy BSD kell hozzá, vagy egyéb ami tud írni rá, vagy legalább olvasni.

NAS:
Azt gondold át, kell-e neked NAS egyáltalán. Ha csak windows-os megosztást akarsz, használhatsz rá másik windows-t is. De sok kliens esetén windows server kell, ami nem olcsó, a NAS meg ingyen van.
NAS előnye akkor jön ki, ha több mindenre használod. pl. windows, mac, linux (azaz vegyes környezetben) dolgozol, vagy torrent + megosztás (több mindenre használod).
a NAS elsősorban "olcsó" megoldás, azaz régi eszközöket is kis erőforrással lekezel.

Ha van már windows ami másra nem kell, akkor otthoni "sima" használatra tökéletes az is, főleg ha a többi gép is mind windows, és csak megosztásra kell.

NAS4Free helyett lehet Ubuntu is, de azt nehezebb konfigolni, és ugyanaz a helyzet, csak nem ZFS hanem EXT4 van helyette.

Átgondolva kell :D nem csak win használná, hanem windows mobil -DLNA, iphone DLNA, Média lejátszó 2 db

Megnénéd ezt a konfigot, hogy bírná a folyamatos üzemet NAS ként?

HP t5740e Thin Client http://h18000.www1.hp.com/products/quic ... 720_na.PDF

Processor Intel Atom N280 (1.66 GHz)
Chipset Intel GL40
Flash Memory 4 GB
Memory 2 GB DDR3
(1 x 2 GB SODIMM)
Graphics Intel GL40 graphics

Mivel van itthon egy ilyen és nincs benne ventilátor ezért gondoltam neki állok egy ilyennek.
Olvastam, vagy valaki mondta, hogy a ZFS particiónak több memória kell mint az UFS-nek. Elbírja ennyi memória a ZFS particiót?

Köszi

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Post by kkd » 25 Jul 2013 22:14

4GB adattár lenne benne?
ZFS-nél x TB-hoz x GB ram a javasolt. igen, ez több mint az ufs-nél.
szerintem jó a hp. link: http://www.wiki.nas4free.org/doku.php?i ... s_hardware

amulet
NewUser
NewUser

Post by amulet » 26 Jul 2013 23:31

kkd wrote:4GB adattár lenne benne?
ZFS-nél x TB-hoz x GB ram a javasolt. igen, ez több mint az ufs-nél.
szerintem jó a hp. link: http://www.wiki.nas4free.org/doku.php?i ... s_hardware
Még annyi, hogy külső WD HDD-nél is érdemes bekapcsolni a S.M.A.R.T megfigyelést?

kkd
Forum Moderator
Forum Moderator

Re: Telepítés/ZFS

Post by kkd » 27 Jul 2013 07:10

ha be tudod kapcsolni, akkor igen.

amulet
NewUser
NewUser

Post by amulet » 27 Jul 2013 13:54

kkd wrote:szia
szia

Végigcsináltam amit leírtál a zfs lemez csatolását. (1HDD)
Megnéztem a Haladó/file kezelővel, a mappákat, és az mnt-ben ezek vannak. (/mnt/HomeNAS/Media)
a Homenas-t akkor hozta létre mikor a pool-t csináltam, a Media mappát akkor mikor a Datasets-et.
Melyik mappába másolhatom a feltöltásre váró fileokat, könyvtárakat? Egyből a HOMENAS-ba, vagy csak a DATASETS által létrehozott Media mappába.
Bocsi, hogy ilyeneket kérdezek, de ez a datasets kicsit össze zavar és nem értem miért van ott és miért kellett létrehoznom.
A hdd-mnek a fő könyvtára most a /mnt/Homenas mappa?

amulet
NewUser
NewUser

Post by amulet » 28 Jul 2013 19:51

amulet wrote:Kicsit utána olvastam ennek a Datasets dolognak, a lényege, hogy olyan mint, a particionálás, csak nem kell megadni méretet előre.
mire is jó az ITCafe?

Pali79
Starter
Starter

Post by Pali79 » 15 Jun 2014 16:01

Sziasztok!

Az, hogy jó rég jártam erre, azt mutatja, hogy jól működik a nas. :D Viszont a belehelyezett 1,5T-s vinyót kinőttem. Valahol azt olvastam, hogy a ZFS azért jó, mert nem kell előre megadni, hogy mekkora legyen, gazdálkodik a rendelkezése álló területtel. Szóval a kérdés az lenne, hogy ha rakok bele még egy vinyót, azt - hogy is mondjam - hozzá lehet fűzni a meglévő rendszerhez? Hasonlóra gondolok mint a RAID0.

Üdv: Pali79

Supasoul
NewUser
NewUser

Post by Supasoul » 17 Jun 2014 10:04

Sziasztok!

Új vagyok a témában, tegnap feldobtam a nas4free-t próbaképpen egyik laptopomra, és meglepően jók az eredmények. Mac-et használok és AFP megosztást. Transmission is nagyon jöl működik.

A napokban össze szeretnék rakni egy normális gépet, a nagy vinyókkal. Lesz benne 4 Tb-nyi WD RED, mert az elméletileg erre való. Nem akarok RAID-et, viszont a kérdésem az lenne, hogy milyen partíciót válasszak?

ZFS vagy UFS. A rendszer 1 kicsi valami 80G körüli vinyóról menne, a többi vinyó az csak filmek, zenék tárolására, torrentezésre, és egy WD TV Live médialejátszó kiszolgálására működne.

Nem tudom milyen partíciót kellene használnom. Illetve ha ZFS-t, akkor ott a Disks/ZFS/Pool/ ott mit kell csinálnom. Látok ilyet, hogy stripe, meg több beállítás...

Külön szeretném kezelni a lemezeket. 3 db vinyóm lesz, 3 db hálózati helyet szeretnék látni.

Köszi!

Post Reply

Return to “Magyar”